1. Kako izgleda postopek pridobitve pripomočka za gibanje?
Najboljši način začetka obravnave je, da nam po e-pošti (info@repawpet.si) na kratko opišete težave, s katerimi se sooča vaš hišni ljubljenček (kakšne so težave, kaj je vzrok težav, koliko časa trajajo, diagnoza in mnenje veterinarja itd.) ter telesne značilnosti (pasma, velikost in telesna teža, starost itd.). Zelo koristne so tudi fotografije prizadetega dela telesa in posnetek gibanja živali. Za tem sledi določitev termina prvega pregleda in odvzema mere. Ko izdelamo pripomoček, se ponovno dogovorimo za termin prevzema pripomočka. Takrat tudi že opravimo morebitne potrebne prilagoditve pripomočka. Ob tem prejmete tudi navodila za nameščanje pripomočka, vaje za navajanje živali na pripomoček, navodila za ravnanje s pripomočkom (čiščenje, trajnostna doba itd.) ter navodila za ukrepanje ob morebitnih težavah.
2. Kakšne so cene pripomočkov?
Cene pripomočkov za gibanje so odvisne od materiala, velikosti, zahtevnosti izdelave in želje lastnikov. Lahko si jih ogledate na strani »CENIK«.
3. Koliko časa traja izdelava pripomočka za gibanje?
Za izdelavo pripomočka potrebujemo od enega do treh tednov, odvisno od velikosti, zahtevnosti in materiala.
4. Koliko časa traja obravnava pri vas?
Prvi pregled in odvzem mere kot tudi prevzem pripoomočka traja od 30 do 60 minut. V kolikor je potrebno narediti še morebitne prilagoditve, se lahko čas prevzema nekoliko podaljša.
5. Kje se nahajate?
Nahajamo se v prostorih Zdravstvene fakultete Univerze v Ljubljani (Zdravstvena pot 5, 1000 Ljubljana). Podrobnejše informacije lahko najdete na strani »KAKO DO NAS«.
6. Kakšna je trajnostna doba pripomočka za gibanje?
Trajnostna doba pripomočka za živali je odvisna od telesne mase in aktivnosti živali, materiala, pogostosti uporabe, čiščenja in nege pripomočka itd. Pripomočki so narejeni iz obstojnih materialov, kot je plastika (polipropilen/polietilen), karbonska vlakna in lahke kovine. Ti materiali dosežejo dolgo trajnostno dobo (tudi več let). Pogosteje je potrebno menjati določene komponente pripomočkov, kot so trakovi za pritrditev pripomočka na del telesa, guma in pene. V kolikor pa je žival še v fazi rasti ali se obsegi dela telesa, na katerega je pripomoček nameščen, spreminjajo, pa je potrebno pripomočke zaradi spremembe velikosti menjevati pogosteje.
7. Kaj storiti, če pripomoček za gibanje ni ustrezen ali se pojavijo težave?
Ko prejmete pripomoček za gibanje, smo redno v stiku po telefonu ali e-pošti glede napredka ali morebitnih težav. V kolikor pripomoček ne ustreza ali se pojavljajo težave, kot so žulji, pordela koža, izpadanje dlake itd. na določenem mestu, pa se ponovno dogovorimo za termin in pripomoček prilagodimo. Živali nam ne morajo povedati, ali je pripomoček ustrezen, če kje žuli ali tišči, zato je obdobje enega do dveh tednov poskusno obdobje, med katerim lastniki opazujete gibanje živali in del telesa, na katerega je nameščen pripomoček. V kolikor se pojavijo zgoraj omenjene težave ali druge nepravilnosti, pripomoček prilagodimo.
8. Koliko časa potrebujejo živali, da se privadijo na pripomoček za gibanje?
Trajanje privajanja na pripomoček je odvisen od vsake živali posebej, pogostosti uporabe pripomočka, obsežnosti težav, s katerimi se žival spopada, časa in truda skrbnikov, ki ga posvetijo živali in vajam itd. Okviren čas privajanja je lahko od enega tedna do treh mesecev.
9. Ali svetujete še dodatno rehabilitacijo/terapijo?
To je odvisno predvsem od težave vaše živali. Za najboljši izid priporočamo tudi posvet z veterinarjem in fizioterapevtom za živali.
10. Po kolikem času po operaciji lahko žival prejme pripomoček za gibanje?
Najprimernejši čas za pripomoček za gibanje je takoj po zacelitvi rane in oblikovanju brazgotine na delu operativnega posega. Prav tako je pomembno, da ni prisotnih oteklin ali hematomov, saj meritve ne bodo optimalne in posledično pripomoček ne bo ustrezne velikosti.
11. Ali se lahko nastali stroški izdelave pripomočka poravnajo s strani zavarovalnice, v kolikor imam žival zavarovano?
Ne, trenutno zavarovalnice ne krijejo stroškov te storitve.
12. Za katere živali izdelujete pripomočke?
Najpogosteje obravnavamo pse in mačke, izdelali pa smo tudi pripomočke za kunca in srno. Ne osredotočamo se samo na določene vrste živali, temveč dajemo priložnost vsem. Zmeraj smo veseli novih izzivov!